Kocioł MCR3 PLUS

post2

Wprowadzając na rynek kocioł MCR3 – De Dietrich ustanawia od nowa standardy jakości.

Kocioł ten jest zbudowany zupełnie inaczej niż dotychczasowe kotły.
Pojedyncze części zostały zastąpione modułami, co stanowi ważny krok na drodze ku jeszcze większej niezawodności. Jednym słowem: Przełom w rozumieniu jakości!
Rewolucyjny, stworzony i wyprodukowany w Holandii kocioł MCR3 cechują wyjątkowo małe rozmiary i wyjątkowo wysoka wydajność. Sprawdzona jakość marki De Dietrich połączona z wyjątkowo innowacyjną koncepcją. Połączenie atutów tych dwóch strategii w atrakcyjnej cenie.

Wyjątkowo małe rozmiary i wyjątkowo wysoka wydajność

MCR3 to kocioł do ogrzewania i ciepłej wody. Kotły MCR3 są dostępne w kilku różniących się parametrami wersjach. Ich zastosowanie zależy od wielkości mieszkania lub domu i sposobu wykorzystania. Do zastosowań mieszkaniu lub domu jednorodzinnym nie ma lepszego kotła niż MCR3.

Możliwość montażu w prawie każdym miejscu

Wielką zaletą tego zgrabnego kotła jest możliwość jego montażu w prawie każdym miejscu w domu lub mieszkaniu. Kocioł MCR3 jest tak mały, że w razie potrzeby zmieści się w szafce kuchennej lub wnęce pod schodami, albo w łazience.

Inaczej i lepiej!

Wszystkie najważniejsze części zostały zintegrowane w tylko trzech modułach głównych. Dzięki temu otrzymano kocioł o wyjątkowej jakości, gdzie ryzyko usterki zostało ograniczone do absolutnego minimum. Kiedy kocioł MCR3 będzie wymagał interwencji serwisowej, to dzięki budowie modułowej serwisant będzie w stanie szybko dokonać naprawy. Komunikaty serwisowe można odczytać na termostacie iSense lub qSense. Całość zabezpieczona najdłuższą w Polsce, bo 8-letnią gwarancją na wymiennik ciepła!

Kluczowe argumenty dla wyboru MCR3 jako generatora energii cieplnej dla ogrzania Twojego mieszkania lub domu:

  • Wyjątkowa odporność na kamień kotłowy (możliwość pierwszego napełnienia układu wodą o twardości do 20 stopni niemieckich)
  • Potwierdzona badaniami – sprawność do 109,2% przy temp. wody = 30°C
  • Szybkie podgrzanie ciepłej wody do stałej temperatury
  • Pełne dostosowanie do europejskich przepisów sprawności i emisji gazów
  • Gwarancja 8 lat na wymiennik ciepła
  • Niewielkie rozmiary ( 55 × 37 × 36 cm) i niska waga (od 25 kg)
  • Bardzo cicha praca (<40dB)
  • Przystosowanie do regulatorów modulowanych (iSense, qSense) i termostatów dwustopniowych (wł./wył.)
  • Możliwość komunikacji z systemem inteligentnego budynku
  • Konstrukcyjne przystosowanie do współpracy z systemami solarnymi typu Dietrisol Zenta lub Dietrisol

Jaki kocioł wybrać?

KOCIOŁ MCA INNOVENS

Kocioł jedno czy dwufunkcyjny? Decyzja wcale nie musi być trudna!

Każdy z nas, stojąc przed decyzją o zakupie kotła gazowego CO i przygotowując się do rozmowy z instalatorem, zadaje sobie pytanie, jakie urządzenia grzewcze zapewnią nam późniejszy komfort życia w nowym mieszkaniu lub domu. I tu okazuje się, że kwestia ogrzania mieszkania lub domu jest sprawą dużo prostszą niż ustalenie, jak zapewnić sobie odpowiednią ilość ciepłej wody?

Analizując ofertę kotłów gazowych kondensacyjnych, jaką przedstawiają nam producenci urządzeń grzewczych, mamy do wyboru kotły dwufunkcyjne i jednofunkcyjne, połączone z pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. Obie technologie mają swoje mocne i słabe strony strony, więc warto zastanowić się nad właściwym dopasowaniem urządzenia do potrzeb naszych i naszej rodziny.

 

Na początek przyjrzyjmy się wadom i zaletom obu sposobów wytwarzania ciepłej wody, które zestawione są w poniższej tabeli:

 
Kryterium Kocioł 2-funkcyjny Kocioł + wymiennik
Wymagana powierzchnia zabudowy mniejsza Większa
Straty ciepła radiacyjnego – wypromieniowanie energii Mniejsze Wieksze
Straty wody w oczekiwaniu na wzrost temperatury Większe Mniejsze
Cena kotła Mniejsza Wieksza
Cena instalacji Mniejsza Większa
Legionella Mniej prawdopodobna Bardziej prawdopodobna

 

Jak z powyższego przeglądu argumentów za i przeciw wynika, kotły dwufunkcyjne mają przewagę nad 1- funkcyjnymi, a dotyczy ona takich aspektów, jak cena urządzenia, cena instalacji, strat ciepła czy wymagań co do powierzchni zabudowy. Ponadto cena użytkowania kotła 2-funkcyjnego wydaje się być również niższa. Jednak z obserwacji polskiego rynku instalacji grzewczych wynika, że wbrew tendencjom europejskim i korzyściom wynikającym z użytkowania kotłów 2-funkcyjnych, stale preferujemy instalowanie kotłów 1-funkcyjnych z podgrzewaczem pojemnościowym.

Preferencja ta nie zawsze wiąże się z argumentami ekonomicznymi, czy nawet troską o nasz przyszły komfort. Może decydują o tym względy psychologiczne i chęć posiadania do swojej stałej dyspozycji nieprzydatnego często magazynu ciepłej wody,a może przyczyną był dotychczasowy brak na rynku kotłów 2-funkcyjnych, o mocy pozwalającej na obsłużenie wieloosobowej rodziny. Na szczęście postęp technologiczny nie omija branży grzewczej i możemy obecnie korzystać z zalet kotłów dwufunkcyjnych o mocy do 40 kW.

Mając na uwadze dobro przyszłych użytkowników urządzeń grzewczych, firma De Dietrich przy współpracy z jednym z ośrodków naukowych w naszym kraju, opracowała diagram, mający ułatwić podjęcie trudnej, kosztownej i wpływającej na komfort życia decyzji. Zawiera warianty uzasadnionych technicznie i funkcjonalne rozwiązań. Opracowanie oparte jest na przykładzie kotła MCR marki De Dietrich, który jest typoszeregiem kotłów wiszących kondensacyjnych, bardzo popularnych w naszym kraju.

TABELA: Zalecany rodzaj kotła w zależności od wyposażenia budynku w punkty czerpalne ciepłej wody użytkowej.

zalecane kotły

zalecane kotły

zalecane kotły - legenda

zalecane kotły – legenda

Z przedstawionych danych wynika, że w przypadku doboru kotła na potrzeby ogrzewania co istnieje możliwość doboru kotła dwufunkcyjnego, ale o większej mocy (potrzeba przygotowania ciepłej wody użytkowej) np. MCR 34/39 MI (o mocy 34/39 kW) lub kotła o mniejszej mocy, ale z podgrzewaczem pojemnościowym np. MCR 24/BS 80 (o mocy 24 kW). Stając przed decyzją, które z nich wybrać, oraz wiedząc, że oba zapewnią nam komfort dostawy ciepła i cwu, może warto porównać koszty ich zakupu? Minimalizacja kosztów zakupu jest przecież istotnym zagadnieniem dla każdego inwestora.

Piec tradycyjny czy kondensacyjny?

MCR3Kocioł ten jest zbudowany zupełnie inaczej niż dotychczasowe kotły. Pojedyncze części zostały zastąpione modułami, co stanowi ważny krok na drodze ku jeszcze większej niezawodności. Jednym słowem: Przełom w rozumieniu jakości! Rewolucyjny, stworzony i wyprodukowany w Holandii kocioł MCR3 cechują wyjątkowo małe rozmiary i wyjątkowo wysoka wydajność. Sprawdzona jakość marki De Dietrich połączona z wyjątkowo innowacyjną koncepcją. Połączenie atutów tych dwóch strategii w atrakcyjnej cenie.

 „Kocioł kondensacyjny to znacznie większy wydatek niż kocioł tradycyjny. Czy jednak z punktu widzenia energooszczędności warto w niego zainwestować?”

Koszt gazowego kotła kondensacyjnego obecnie nie jest znacznie większy od kosztu kotła tradycyjnego.

Jeszcze 10 lat temu było to prawdą, kiedy przy porównywalnych mocach kocioł kondensacyjny kosztował ponad dwa razy więcej niż kotły tradycyjne.

Oferowane obecnie wiszące, gazowe, modulujące kotły kondensacyjne, jak przykładowo typoszereg kotłów MCR3 De Dietrich, mają ceny porównywalne lub niższe zarówno w kategorii kotłów jednofunkcyjnych, jak również w pakietach, razem z pojemnościowymi podgrzewaczami ciepłej wody użytkowej. Podobne relacje występują w przypadku atmosferycznych kotłów średnich mocy (do 380 kW) i gazowych kotłów kondensacyjnych. Jednak wspólną cechą i ogromną zaletą kotłów kondensacyjnych jest mniejsze zużycie paliwa i niższe rachunki za gaz.

Z porównania sprawności kotłów tradycyjnych (92%) i kondensacyjnych gazowych (do 109%) wynikają kilkunastoprocentowe oszczędności paliwa. Dodając do tego zalety sterowania pogodowego, które występuje w tych kotłach, odpowiednie programowanie dziennych i nocnych temperatur pokojowych, a do tego jeszcze niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, to potwierdzone praktyką oszczędności w zużyciu gazu przekraczają nawet 20%.

Osiągamy to głównie dzięki technice kondensacyjnej, która dodatkową energię czerpie z kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, powstałej z połączenia wodoru (w gazie) i tlenu (z powietrza). Również niskie temperatury pracy przy ogrzewaniu podłogowym wraz z automatyką pogodową i modulacją kotła, pozwalają na intensywniejszą kondensację i jego pracę na maksymalnych sprawnościach.

Przyjmując koszty tradycyjnego centralnego ogrzewania w sezonie grzewczym (dom 200 m?) średnio na poziomie 4500 zł i 20%-towe oszczędności, wynikające z wykorzystania kotła kondensacyjnego, roczne oszczędności rzędu ok. 900 zł w ciągu 5-6 lat pozwolą spłacić nawet koszt kotła, a nie tylko różnicę cen między kotłem tradycyjnym a kondensacyjnym. Z dodatkową informacją producenta, zapewniającą co najmniej 15 letnią pracę kotła, na drugie pytanie z tytułu łatwiej sami znajdziemy odpowiedź.

 

Andrzej Grasza